The Copenhagen ride 2012

Velkommen til vores hjemmeside

NY RESULTATLISTE, da CEI 2* stod til 117 km, men jo var 121 km.



Class 1 - CEI 3* Hästar

6 entries, 6 participants, 5 placerade

Domare: Henriette Andersen, Pamela James, Tina Foldager

Veterinärkommission: Line Skadelund, Claudia Zerlich, Kenneth Lassen, Bjarne Rude

 

Place

Rider

Horse

Prize money 

Målgångstid

Ridtid

Km/tim

Puls

 

Breeder

Lineage

Noteringar

1

Cecilia Hellesen-Hansen

Tic Tac Toe

 

21:32:20

11:42:20

13,8

58

 

Sweden

Chack Matt - Figaro

 

2

Olaug Espel Carstensen

Opal Mellemgaard

 

21:32:21

11:42:21

13,8

56

 

Norway

 

 

 

 

Maria Hagman-Eriksson

Bwuagadugo

 

14:11:10

 

 

 

 

Sweden

Elcartero - Cadyk

 

 

Marie Eriksson

El Charimo

 

09:03:16

 

 

 

 

Sweden

Casino - Zareef

 

 

Helen Munksø

Shams Star

 

Utesluten, sträcka 1

 

 

 

 

Denmark

 

Retired by Rider

 

Charlotte Kromann-Rasmussen

Facas ox

 

 

 

 

 

 

Denmark

 

 

 

back to top

 

Class 2 - CEI 2* - DM Hästar

15 entries, 15 participants, 5 placerade

Domare: Henriette Andersen, Pamela James, Tina Foldager

Veterinärkommission: Line Skadelund, Claudia Zerlich, Kenneth Lassen, Bjarne Rude

 

Place

Rider

Horse

Prize money 

Målgångstid

Ridtid

Km/tim

Puls

 

Breeder

Lineage

Noteringar

1

Johanne Hvid

Flini ox

 

17:05:29

07:45:29

15,6

60

 

Denmark

 

 

2

Sara Henriksson

Beautiful Biscaya

 

17:18:29

07:58:29

15,2

52

 

Sweden

Dynamo - Miza

 

3

Yvonne Ekelund

Estrella

 

17:21:21

08:01:21

15,1

52

 

Sweden

Elcatero - Elborr

 

4

Charlotte Tillman

Varenne

 

17:30:43

08:10:43

14,8

60

 

Sweden

Alt - Nastapic

 

5

Lene Hammeren

Wilma

 

17:47:34

08:27:34

14,3

52

 

Norway

 

 

 

6

Inger Bertelsen

Gashin El Din

 

17:57:50

08:37:50

14,0

56

 

Denmark

 

 

7

Siw Warelius

Bohgazzi

 

17:57:51

08:37:51

14,0

60

 

Sweden

Bonjack - Eldorado

 

8

Hanne Haagen Hansen

Shando

 

18:50:17

09:30:17

12,7

60

 

Denmark

 

 

 

Dorthe Christensen

Carpe Diem ox

 

 

 

 

 

 

Denmark

 

 

 

Oliver Kiewert

Herbstgold 16

 

15:51:39

 

 

 

 

Germany

 

 

 

Inge.Merete Larsen

CA Donsi

 

13:30:13

 

 

 

 

Denmark

 

 

 

Yvonne Kuder

Smedsmo Zafir

 

15:51:02

 

 

 

 

Norway

 

 

 

John Sommerlund Nielsen

Bafur

 

15:01:52

 

 

 

 

Denmark

 

 

 

Tina Bratajka

Ladyline XX

 

Utesluten, sträcka 4

 

 

 

 

Denmark

 

Lame

 

Marianne Jensen

Djablo

 

12:54:06

 

 

 

 

Denmark

 

 

 

back to top

 

Class 3 - CEI 1* Hästar

6 entries, 6 participants, 5 placerade

Domare: Henriette Andersen, Pamela James, Tina Foldager

Veterinärkommission: Line Skadelund, Claudia Zerlich, Kenneth Lassen, Bjarne Rude

 

Place

Rider

Horse

Prize money 

Målgångstid

Ridtid

Km/tim

Puls

 

Breeder

Lineage

Noteringar

1

Helle Hansen

Zidan

 

17:20:22

06:00:22

13,3

52

 

Denmark

 

 

2

Lovisa Kjellen

Pyhl

 

17:42:53

06:22:53

12,5

56

 

Sweden

Gomir - Eldorado

 

3

Patricia Hass Pilborg

Ceza

 

17:45:20

06:25:20

12,5

60

 

Denmark

 

 

 

 

Grethe Carstensen

Royal Aanova

 

Utesluten, sträcka 1

 

 

 

 

Denmark

 

Pre inspection. Lame

 

Janet Mod

Garpur

 

17:22:23

 

 

 

 

Denmark

 

 

 

Rina Thorsen

WW Nieska ox

 

14:37:28

 

 

 

 

Denmark

 

 

 

back to top

 

Class 4 - MA Hästar

6 entries, 6 participants, 2 placerade

Domare: Henriette Andersen, Pamela James, Tina Foldager

Veterinärkommission: Line Skadelund, Claudia Zerlich, Kenneth Lassen, Bjarne Rude

 

Place

Rider

Horse

Prize money 

Målgångstid

Ridtid

Km/tim

Puls

 

Breeder

Lineage

Noteringar

1

Anna Søgaard Hanusova

Flashy Chex Junior

 

18:32:01

06:57:01

11,5

60

 

 

 

 

2

Jessica Holmberg

Harab

 

18:38:30

07:03:30

11,3

56

 

 

Hillmann - Ramses

 

 

3

Erika Kalmeyer

Imros ox

 

18:54:37

07:19:37

10,9

56

 

 

 

 

4

Amanda Kalmeyer

Cabon ox

 

18:54:42

07:19:42

10,9

60

 

 

 

 

 

Annette Sommer

Sulivann

 

13:19:29

 

 

 

 

 

 

 

 

Simone Ørum

Al Fehesh ox

 

Utesluten, sträcka 3

 

 

 

 

 

 

Halt

 

back to top

 

Class 5 - LA Hästar

8 entries, 8 participants, 2 placerade

Domare: Henriette Andersen, Pamela James, Tina Foldager

Veterinärkommission: Line Skadelund, Claudia Zerlich, Kenneth Lassen, Bjarne Rude

 

Place

Rider

Horse

Prize money 

Målgångstid

Ridtid

Km/tim

Puls

 

Breeder

Lineage

Noteringar

1

Merete Andersen

Affar ox

 

15:41:55

04:31:55

13,7

48

 

 

 

 

2

Margit Jelstad

Monzas Ticaca

 

15:41:56

04:31:56

13,7

52

 

 

 

 

 

3

Lone Nyby Jeel

Morgan

 

16:05:54

04:55:54

12,6

60

 

 

 

 

4

Fie Rasmussen

Chioce

 

17:34:08

06:24:08

9,7

52

 

 

 

 

4

Annette Haurum

Abuzed

 

17:34:08

06:24:08

9,7

48

 

Denmark

 

 

 

Dorthe Egeland

Kenzo

 

14:23:21

 

 

 

 

 

 

 

 

Hanne Frank

Fønix

 

Utesluten, sträcka 2

 

 

 

 

 

 

Tillåten max puls är överskriden

 

Pernille Blom

Dangerous ox

 

13:26:20

 

 

 

 

 

 

 

 

back to top

 

Class 6 - LB Hästar

13 entries, 13 participants, 4 placerade

Domare: Henriette Andersen, Pamela James, Tina Foldager

Veterinärkommission: Line Skadelund, Claudia Zerlich, Kenneth Lassen, Bjarne Rude

 

Place

Rider

Horse

Prize money 

Målgångstid

Ridtid

Km/tim

Puls

 

Breeder

Lineage

Noteringar

1

Anne Wijlemand

Miss Moneypenny

 

14:54:05

03:14:05

12,7

48

 

 

 

 

2

Grit Brint

Bedoluinsheik

 

15:18:55

03:38:55

11,2

56

 

 

 

 

3

Mette Malling

Thor

 

15:20:35

03:40:35

11,2

56

 

 

 

 

4

Berit Kildegaard

Pyra H

 

15:20:36

03:40:36

11,2

48

 

 

 

 

 

5

Christine Ulrich Pedersen

Gnÿr fra Kokholm

 

15:30:01

03:50:01

10,7

60

 

 

 

 

5

Lotte Hillers

Masajka

 

15:30:01

03:50:01

10,7

60

 

Denmark

 

 

7

Christina Hjortshøj

Alicia ox

 

16:05:13

04:25:13

9,3

48

 

 

 

 

8

Anette Maj Billesbølle

Sharie SH

 

16:05:15

04:25:15

9,3

52

 

 

 

 

9

Nina Koefoed-Nielsen

Zmrok

 

16:40:41

05:00:41

8,2

48

 

 

 

 

10

Anne Grete Kofod

Caliber

 

16:40:45

05:00:45

8,2

50

 

 

 

 

 

Kate Nedergaard

Mister X-Ray

 

13:15:36

 

 

 

 

 

 

 

 

Lotte klitgaard Jespersen

KR Markomir ox

 

13:12:11

 

 

 

 

 

 

 

 

Merete Ditte Nielsen

Nelly Jane

 

Utesluten, sträcka 1

 

 

 

 

 

 

Halt

 

back to top

 

Class 7 - LC2 Hästar

29 entries, 29 participants, 8 placerade

Domare: Henriette Andersen, Pamela James, Tina Foldager

Veterinärkommission: Line Skadelund, Claudia Zerlich, Kenneth Lassen, Bjarne Rude

 

Place

Rider

Horse

Prize money 

Målgångstid

Ridtid

Km/tim

Puls

 

Breeder

Lineage

Noteringar

1

Bibi Kongslev

Amazing Firfor

 

14:47:50

02:27:50

10,6

42

 

 

 

 

2

Trine Andersen

Cikka

 

14:47:51

02:27:51

10,6

52

 

 

 

 

3

Winnie Gerhøj

Cavallo Axelborg

 

16:01:10

02:51:10

9,1

56

 

 

 

 

3

Rikke Kongsmark Olesen

Frk. Nitouche - Blackie

 

16:01:10

02:51:10

9,1

40

 

 

 

 

5

Helle Dupont

Cedrat ox

 

15:37:45

02:52:45

9,0

44

 

 

 

 

6

Anja Hansen

Juventus

 

15:11:02

02:56:02

8,9

46

 

 

 

 

7

Anne Knudsen

Konto

 

16:01:10

02:56:10

8,9

52

 

 

 

 

8

Gabi Omdahl

Keimpe

 

16:12:10

02:57:10

8,8

48

 

 

 

 

 

9

Katrine Dybdahl

Gandawa

 

16:12:11

02:57:11

8,8

56

 

 

 

 

10

Annie Barnet

Kastanjelys Vinca

 

16:12:13

02:57:13

8,8

48

 

 

 

 

11

Vive-Anne Olsen

Natasja

 

15:53:00

02:58:00

8,8

52

 

 

 

 

12

Gitte Brændgaard

Rinaldo

 

15:03:10

02:58:10

8,8

36

 

 

 

 

13

Line Mathisen

Safeer El Garmal ox

 

15:03:11

02:58:11

8,8

40

 

 

 

 

14

Christina Andersen

Høgdals Cæsar

 

15:45:49

03:00:49

8,6

60

 

 

 

 

15

Christina Rossen

Jasmin

 

15:11:00

03:01:00

8,6

48

 

 

 

 

16

Helene Havmøller

Milasncio S

 

15:11:01

03:01:01

8,6

48

 

 

 

 

17

Jette Bovmann Jensen

Gaucho Leo Bar

 

15:11:05

03:01:05

8,6

52

 

 

 

 

18

Lisa Belhage

Adygheya Ozal

 

15:35:40

03:05:40

8,4

40

 

 

 

 

18

Janni Brixen

Emmy Europa

 

15:35:40

03:05:40

8,4

60

 

 

 

 

20

Jacqueline Pedersen

Badboy

 

15:56:10

03:06:10

8,4

44

 

 

 

 

21

Christina Sindt

Cariazo Vitz

 

15:36:21

03:11:21

8,2

48

 

 

 

 

22

Kirsten Ann Jeberg

Aron

 

15:36:22

03:11:22

8,2

48

 

 

 

 

23

Lisbeth Stumpe

Kashmir

 

15:36:29

03:11:29

8,1

44

 

 

 

 

24

Vibeke Enevoldsen

Sërgio Bumblebe

 

16:14:10

03:39:10

7,1

44

 

 

 

 

24

Pia Sandner

Duke

 

16:14:10

03:39:10

7,1

60

 

 

 

 

26

Charlotte Konge Ærenlund

Dario

 

16:42:10

03:42:10

7,0

44

 

 

 

 

27

Jimmy Konge Æreslund

Freja

 

16:42:12

03:42:12

7,0

44

 

 

 

 

 

Jane Boel Larsen

Ellevangs Vicki

 

Utesluten, sträcka 1

 

 

 

 

 

 

Indledende dyrlaegekontrol Halt VB

 

Helle Andersen

Hero

 

Utesluten, sträcka 1

 

 

 

 

 

 

Tillåten max puls är överskriden

 

back to top

 

Class 8 - LC1 Hästar

16 entries, 16 participants, 4 placerade

Domare: Henriette Andersen, Pamela James, Tina Foldager

Veterinärkommission: Line Skadelund, Claudia Zerlich, Kenneth Lassen, Bjarne Rude

 

Place

Rider

Horse

Prize money 

Målgångstid

Ridtid

Km/tim

Puls

 

Breeder

Lineage

Noteringar

1

Gitte Corfitsen

Noi

 

12:57:39

01:32:39

9,7

40

 

 

 

 

2

Hanne Sangill

Bazar Vrå

 

12:57:40

01:32:40

9,7

52

 

 

 

 

3

Jannie Bachmann

Evita

 

13:04:50

01:49:50

8,2

48

 

 

 

 

3

Sabrina Sheila Hansen

Marquis

 

13:04:50

01:49:50

8,2

48

 

 

 

 

 

5

Ida Marie Jespersen

Silver

 

13:41:42

01:51:42

8,1

44

 

 

 

 

6

Michéle Christensen

Scarlet

 

13:25:36

01:55:36

7,8

44

 

 

 

 

7

Tina Schack

Hallensbjergs First

 

13:25:37

01:55:37

7,8

56

 

 

 

 

8

Susanne Klausen

Donilto

 

13:25:38

01:55:38

7,8

48

 

 

 

 

9

Annemie Larsen

Elfa fra Allpass

 

13:34:59

01:59:59

7,5

60

 

 

 

 

10

Helle Clausen

Mirah

 

13:55:51

02:00:51

7,4

46

 

 

 

 

11

Preben Clausen

Die Another Day

 

13:55:52

02:00:52

7,4

44

 

 

 

 

12

Anne Sofie Nielsen

Marcon

 

13:25:06

02:05:06

7,2

60

 

 

 

 

13

Vibeke Krarup-Jensen

Leon

 

13:25:07

02:05:07

7,2

40

 

 

 

 

14

Kirsten Dueholt

Wiltsjo

 

13:56:00

02:16:00

6,6

48

 

 

 

 

15

Rikke Panzio

Tempo

 

13:56:20

02:16:20

6,6

48

 

 

 

 

 

Hanne Sindberg

Náttrúm

 

Utesluten, sträcka 1

 

 

 

 

 

 

Ryttaren avbryter ritten

 

back to top